Rumień naczyniowy to nic innego jak zaczerwienienie powstałe na skórze. Bardzo często znajduje się na twarzy. Czym tak właściwie jest? Dlaczego pojawia się na naszej twarzy? Jaki jest najlepszy sposób na jego trwałe pozbycie się ?
Czym jest rumień naczyniowy?
Rumień naczyniowy składa się z wielu rozszerzonych bardzo drobnych naczyń krwionośnych, które ściśle do siebie przylegają i razem tworzą jednorodną zaczerwienioną plamę na skórze. Gęsta sieć naczyń włosowatych tworzy zaczerwienienie, które po jakimś czasie ustępuje lub jest trwałe. Najczęściej rumienie naczyniowe występują na policzkach lub dekolcie. Zwykle powstają pod wpływem skrajnych temperatur, wzrostu ciśnienia tętniczego lub z powodu odczuwania silnych emocji.
Jakie są przyczyny powstawania rumienia naczyniowego?
Przyczyny powstawania tego rodzaju plam na skórze mogą być różne. Zwykle wyróżnia się skłonności genetyczne oraz czynniki środowiskowe i cywilizacyjne. Czynniki te mogą się również na siebie nakładać i powodować przyspieszenie zmian czy zwiększenie objawów. Do przyczyn powstawania rumienia naczyniowego zaliczamy:
- skłonności genetyczne,
- częste przebywanie na słońcu,
- częste wizyty w solarium,
- ekspozycja na silny wiatr,
- jasna karnacja,
- nagłe zmiany temperatury,
- skrajnie wysokie lub skrajnie niskie temperatury,
- korzystanie z klimatyzacji,
- ciągły stres,
- zbyt duża wilgotność powietrza,
- suche powietrze,
- niektóre leki,
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- zła dieta, nietolerancje pokarmowe, zbyt gorące potrawy itd.
- Starzenie się skóry- kruchość naczyń jako fizjologiczny objaw upływu czasu.
Rumień naczyniowy – objawy
Rumień może pojawić się na skórze każdej osoby, bez względu na to w jakim jest wieku i jakiej jest płci. Pierwsze objawy jednak można zaobserwować u dość młodych osób – dwudziestoparoletnich. Jak wyglądają pierwsze zmiany, które zwykle się zauważa? Pierwszym objawem, który najczęściej informuje właśnie o problemach z naczyniami, jest wrażliwość na kosmetyki albo wręcz całkowita nietolerancja na nie. Dzieje się tak dlatego, że naczynia krwionośne stają się wyjątkowo wrażliwe, rozszerzają się lub pojawia się rumień, a skóra zaczyna reagować zaczerwienieniem pod wpływem skrajnych temperatur, silnych emocji lub wzrostu ciśnienie w krwi. Z początku rumień znika, ale później nawraca. Nieleczenie rumienia trwale uszkadza naczynia krwionośne, a one powodują zaś trwałe zaczerwienienie skóry oraz trądzik różowaty. Takie zmiany mogą rozszerzyć się również na inne fragmenty skóry.
Jak usunąć rumień naczyniowy z twarzy?
Istnieje kilka sposobów, które mogą skutecznie usunąć rumień naczyniowy z twarzy. W aptekach i drogeriach możemy zaopatrzyć się w kremy czy maści, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty od pielęgnacji skóry – kosmetologa i dobranie przez niego odpowiedniej pielęgnacji domowej . Należy pamiętać ,że jest to jedno z najważniejszych działań profilaktycznych. W naszym gabinecie dostępnych jest kilka terapii pielęgnacyjnych. Można wykonać peeling chemiczny lub zdecydować się na jeden z zabiegów , takich jak Dessense, Sensitive DDP czy innowacyjna terapia PRO XN. Polegają one na aplikacji substancji, które usuwają niedoskonałości, takie jak rumień i zaczerwienienia, wyrównują koloryt (likwidują widoczne naczynka i właśnie rumienie), doskonale nawilżają, wygładzają i odmładzają skórę, a także pozwalają odbudować barierę ochronną skóry i sprawiają, że jest ona odporniejsza na czynniki zewnętrzne.
Usuwanie rumienia laserem Kraków
Do najskuteczniejszych metod należy usuwanie rumienia laserem. Posiadamy nowoczesny i niezwykle skuteczny laser Alma Harmony XL PRO , który likwiduje zmiany naczyniowe oraz barwnikowe, a jednocześnie nie narusza w żaden sposób ciągłości skóry. Jak działa to urządzenie? Laser wysyła promień, który podgrzewa temperaturę krwi znajdującą się w naczynku, co sprawia, że naczynko kurczy się i w końcu całkowicie i bezpowrotnie znika. W naszym gabinecie usuwanie rumienia laserem (Kraków) to bardzo szybka, bezpieczna i skuteczna metoda.